Udskriv
Kategori: Historik
Visninger: 495

 

Copenhagen Open har været afholdt siden 1986 af Dansk Othello Forbund.

Turneringen indgår i EGP (European Grandprix Championship).

 

 

 

 

 

 

Vindere af Copenhagen Open:

Nr.

Dato

Vinder

Nr. 2

Finale

Nr. 3

Nr. 4

Antal deltagere

Reference

1

19+20/4-1986

Imre Leader, England

Paul Ralle, Frankrig

ingen

Jean-Francois Puget, Frankrig

Claus Qvist Jessen, Danmark

18

Othello Nyt 6 side 11-15

2

18+19/4-1987

Peter Bhagat, England

Didier Piau, Frankrig

2-1 (43-21, 29-35, 42-22)

Torben Vallund, Danmark

Marc Tastet, Frankrig

10

Othello Nyt 9 side 6-9

3

25+26/6-1988

Karsten Feldborg, Danmark

Claus Qvist Jessen, Danmark

2-1 (30-34, 43-21, 36-28)

Emmanuel Lazard, Frankrig

Henrik Vallund, Danmark

15

Othello Nyt 13 side 5-10

4

5+6/8-1989

Takeshi Murakami, Japan

Karsten Feldborg, Danmark

2-0 (45-19, 54-10)

Graham Brightwell, England

Anders Kierulf, Schweiz

24

Othello Nyt 17 side 5-11

5

5+6/5-1990

Karsten Feldborg, Danmark

Marc Tastet, Frankrig

2-0 (34-30, 50-14)

Erik Jensen, Danmark

Nils Berner, Sverige

21

Othello Nyt(t) 1/90 side 8-9

6

1991

Karsten Feldborg, Danmark

Nils Berner, Sverige

2-0 (41-23, 47-17)

Augusto Brusca, Italien

Henrik Vallund, Danmark

16

Othello Nyt(t) 21 side 5-7

7

2+3/5-1992

Graham Brightwell, England

David Shaman, England

2œ-œ (35-29, 32-32, 38-26)

Nils Berner, Sverige

Henrik Vallund, Danmark

16

OPUS 1 side 14-15

8

17+18/4-1993

Joel Feinstein, England

Marc Tastet, Frankrig

2-0

David Shaman, England

Karsten Feldborg, Danmark

10

OPUS 4 side 5-7

9

23+24/4-1994

Erik Jensen, Danmark

David Shaman, England

2-1 (50-14, 22-42, 41-23)

Marc Tastet, Frankrig

Dominique Penloup, Frankrig

10

OPUS 8 side 4-7

10

22+23/4-1995

Garry Edmead, England

Marc Tastet, Frankrig

2-1 (23-41, 56-8, 38-26)

Karsten Feldborg, Danmark

Nils Berner, Sverige

16

OPUS 11 side 4-5

11

27+28/4-1996

David Shaman, USA

Erik Jensen, Danmark

2-0 (43-21, 40-24)

Karsten Feldborg, Danmark

Nils Berner, Sverige

12

OPUS 14 side 4-6

12

26+27/4-1997

Marc Tastet, Frankrig

Erik Jensen, Danmark

2-0

David Shaman, USA

Johan Berner, Sverige

10

OPUS 16 side 11

13

18+19/4-1998

Erik Lund Jensen, Danmark

Karsten Feldborg, Danmark

2-1 (30-34, 42-22, 35-29)

Johan Berner, Sverige

Marius Joudele, Lithauen

6

?

14

24+25/4-1999

Takuji Kashiwabara, Frankrig

Karsten Feldborg, Danmark

2-1 (36-28,10-54,45-19)

Emmanuel Caspard, Frankrig

Daniel Rignell, Sverige

11

OPUS 20 side 16-17

15

1+2/4-2000

Karsten Feldborg, Danmark

David Shaman, USA

1œ-1œ (27-37 44-20, 32-32)

Alexandre Cordy, Belgien

Torben Vallund, Danmark

15

?

16

19+20/5-2001

Takuji Kashiwabara, Frankrig

Karsten Feldborg, Danmark

2-0 (34-30, 42-22)

Henrik Vallund, Danmark

Geoff Hubbard, Australien

13

OPUS 24 side 9

17

25+26/5-2002

Karsten Feldborg, Danmark

Andreas Höhne, Tyskland

2œ-œ (32-32, 38-26,49-15)

Takuji Kashiwabara, Frankrig

Per Horn, Danmark

21

OPUS 27 side 11-13

18

24+25/5-2003

Takuji Kasiwabara,
Frankrig

Jan C. de Graaf,
Holland

2-0 (33-31,
47-17)

 Karsten Feldborg,
Danmark

 Andreas Hoehne,
Tyskland

15

 ?
 19

22+23/5-2004 

Andreas Höhne, Tyskland Takuji Kashiwabara, Frankrig 

 2-0

Lukasz Szyszko, Polen Roman Kraczyk, Polen

16

 ?

20

9+10/4-2005

Takuji Kashiwabara, Frankrig

Karsten Feldborg, Danmark

2-1 (27-37, 33-31, 36-28)

Roman Kraczyk, Polen

Bintsa Andriani, Frankrig

19

OPUS 33

21 22+23/4-2006 KASHIWABARA Takuji KORTENDIJK Albert  2-0 (46-18, 39-25) ANDRIANI Bintsa BØE Alexander 16  
22 21+22/4-2007 LEADER Imre CUPIAL Milosz 2-0 KAZIMIERCZUK Mariusz FELDBORG Karsten 22  
23 3+4/5-2008 Takuji Kashiwabara Milosz Cupial 2-0 (39-25, 42-22) Albert Kortendijk Mariusz Kazimierczuk 12  
24 2+3/5-2009 CUPIAL Milosz VAN DEN BIGGELAAR Nicky 2-0 (42-22,25-29) KRACZYK Roman FELDBORG Karsten 15  
25 1+2/5-2010  KORTENDIJK Albert LEADER Imre 2-1 (27-37, 27-37,37-27) HUBBARD Geoff  FELDBORG Karsten 13  
26 1+2/5-2011 FELDBORG Karsten VALLUND Henrik Ingen finale, Round robin AAGAARD-HANSEN Jens STOKKE Solrun 5  
27 12+13/5-2012 VAN DEN BIGGELAAR Nicky DELAUNAY Arnaud 2-0 (37-27, 38-26) TASTET Marc KASHIWABARA Takuji 13  
28 20/4-2013 FELDBORG Karsten VALLUND Henrik Round robin + 2 runder swiss BADSTED Palle AAGAARD-HANSEN Jens 5  
29 3+4/5-2014 KASHIWABARA Takuji  TASTET Marc 1-0 (42-22) LEADER Imre  BERG Matthias 12  
30 9/5-2015 FELDBORG Karsten BADSTED Palle Ingen finale JENSEN Erik Lund VALLUND Henrik 7 WOF
31 7+8/2016 YAMAKAWA Takashi EVERTS Jeroen 2-1 (24-40, 28-35, 33-21) KASHIWABARA Takuji FELDBORG Karsten 18  
32 AFLYST              
33 11+13/8-2018 EKLUND Oscar Wettergren Nicklas 2-0 (36-38, 28-36) BERG Matthias FELDBORG Karsten 24  
                 

 
 

 Printervenlig Printervenlig